1,451 بازدید
دیده بان حقوق بشر

تاملی دوباره به گزارش تکاندهنده سازمان دیدبان حقوق بشر در باره فرقه فاشیستی مجاهدین خلق و بازتاب جهانی آن

در مورخه ۲۹ اردیبهشت ۸۴ برابر با ۱۹ می ۲۰۰۵ میلادی سازمان دیدبان حقوق بشر (که یکی از معتبرترین نهادهای بین المللی می باشد) با انتشار گزارش مفصلی (۲۸ صفحه ای) ، پرده از جنایات هولناک فرقه ی رجوی (قتل ، شکنجه ، طلاق ، جداکردن کودکان از والدین و …) علیه اعضای خود برداشت که به سرعت مورد توجه رسانه های معتبر جهان قرار گرفت.

جهت آگاهی و تامل دوباره هموطنان ایرانی در اقصی نقاط جهان بخش هایی از این گزارش پیرامون  “موارد متعدد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی مجاهدین خلق” در معرض دید قرار می گیرد تا به خوبی روشن گردد که ادعاها و شعارهای حقوق بشری و دموکراسی خواهی سران مجاهدین در برابر دوربین های خبرنگاران رسانه های گروهی غربی ادعایی بیش نیست و رهبرعقیدتی مجاهدین، پاسخ درخور و منطقی به گزارش دیده بان حقوق بشر در طی این سالها نداده است.

آرش رضایی ـ مدیر سایت نیم نگاه

دیده بان حقوق بشر 

نگاهی به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر

سازمان دیده بان حقوق بشر در تاریخ ۱۹ می ۲۰۰۵ گزارشی منتشر نمود که مواردی از نقض حقوق بشر و اعمال شکنجه و زندان در مورد افراد ناراضی و خواهان جدایی از سازمان مجاهدین خلق صورت گرفته است.

این گزارش در همان لحظه انشتار خبر توسط خبرگزاری ها به سراسر جهان مخابره شد و بنگاه خبر پراکنی بی بی سی ، رادیو فردا و صدای امریکا و … آن را منتشر نموده و با تعدادی از شکنجه شدگان و زندانیان در کمپ اشرف و زندان ابوغریب در عراق مصاحبه نمودند. اکثر سایت های خبری فارسی زبان نیز این گزارش را بازتاب دادند.

این اولین بار است یک سازمان حقوق بشری جهانی که اغلب گزارش های آن از اعتبار برخوردار است در مورد یک سازمان و گروه غیر دولتی همچون فرقه فاشیستی مجاهدین مواردی از نقض حقوق بشر را گزارش می کند.

این گزارش نشان می دهد چگونه ” اعضای ناراضی که از سیاست ها و اعمال غیردموکراتیک مجاهدین انتقاد نموده و یا قصد خود را برای ترک گروه اعلام کرده اند مورد شکنجه و ضرب و جرح قرار گرفته و یا سالها در سلول های انفرادی کمپ های نظامی در عراق محبوس شده اند”

گزارش همچنین از حادثه هولناک مرگ دو نفر به نام های پرویز و مهدی زیر شکنجه نام می برد که قبل از آن توسط هم بندی های این دو مقتول فاش شده بود. در بخشی از گزارش آمده است:

 ” در سال ۲۰۰۳ مریم رجوی یکی از رهبران سازمان مجاهدین که مشکوک به تدارک برای عملیات تروریستی در خاک فرانسه بود توسط دولت این کشور دستگیر شد. گزارشات موارد متعدد شکنجه و زندان و طلاق های اجباری و جدا کردن کودکان از والدین از ۱۴ سال پیش که اولین موج پناهندگان اعضای جداشده به کشورهای غربی صورت گرفت وسیعا به اطلاع مردم ایران و ایرانیان خارج از کشور رسید اما سال ها طول کشید تا به گوش وجدان های آگاه و بیدار برسد. اما اکنون وجود زندان ، شکنجه و نقض مستمر حقوق بشر توسط رهبری سازمان مجاهدین روشن تر از آفتاب است و ذهن و قلب همه انسان های آزاده و شریف را آزرده کرده است”

سازمان مجاهدین از همان روزهای انتشار گزارش دیده بان حقوق بشر مبنی بر وجود زندان و شکنجه در تشکیلات و مناسبات مجاهدین ، به جای تصحیح روش های غیرانسانی تلاش کرد آن را انکار کند و هم چنان به کار خود ادامه داد و هنوز هم از قبول نقض حقوق بشر و رفتار به غایت سبعانه خود سر باز می زند.

با انتشار گزارش مشروح و تکان دهنده ی سازمان دیده بان حقوق بشر بر همگان ثابت شد گروه مجاهدین دست به اعمال تبهکارانه زده است  و رهبری آن مسئول زندان ، شکنجه و نقض حقوق بشر و تمام خون هایی هستند که به ناحق در کمپ اشرف به زمین ریخته شده است.

ترور

 دیدبان حقوق بشر:  گزارشات موارد متعدد شکنجه و زندان و طلاق های اجباری و جدا کردن کودکان از والدین در تشکیلات مجاهدین را تایید می کند

نقض حقوق بشر در قرارگاه های مجاهدین خلق

بی بی سی

گزارش تازه سازمان نظارت بر حقوق بشر ، اطلاعات استثنایی در مورد جهان داخلی سازمان مجاهدین خلق منتشر کرده است.

این گزارش تصویر تیره ای از نحوه ی برخورد این سازمان با اعضایش و به خصوص آنها که از سازمان جداشده اند ارائه می دهد.

بنا بر این گزارش ، اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق از موارد آزار شامل بازداشت ، کتک زدن ، شکنجه و حبس های انفرادی تا ۸ سال صحبت کرده اند.

این گزارش بر اساس مصاحبه با گروهی از مجاهدین ناراضی که پیش از سقوط حکومت صدام حسین از زندان ابوغریب آزاد شده بودند و نیز اعضای سابق سازمان در کشورهای اروپایی تنظیم شده است.

مجاهدین خلق

سازمان مجاهدین خلق در پانزده سال آخر حکومت صدام حسین با ایجاد قرارگاه هایی در عراق به آماده سازی نیروهایش برای مبارزه مسلحانه با دولت جمهوری اسلامی ایران مشغول بود. اما در طی این سال ها جزئیات اندکی از روابط داخلی و شرایط این قرارگاه ها به بیرون درز کرده بود.

اعضای سابق سازمان به نمایندگان سازمان نظارت بر حقوق بشر گفته اند موارد آزار از بازداشت کسانی که قصد ترک پایگاه را داشته اند تا زندان بلند مدت انفرادی و زدن و شکنجه ناراضیان گسترده بوده است. چندین مصاحبه شونده که با هم در یک سلول بازداشت بوده اند از مرگ یک هم بند بر اثر ضربات وارده در سال های میانی دهه ۱۹۹۰ گزارش داده اند.

دو عضو ارشد سابق سازمان که تصمیم به ترک مجاهدین گرفته اند یکی به مدت هشت سال و نیم و دیگری به مدت پنج سال در زندان انفرادی بوده اند. آنها بعدا به دولت صدام و زندان ابوغریب منتقل شدند و بعد از سقوط حکومت او به ایران بازگشتند.

سازمان مجاهدین خلق در ایالات متحده و اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده اما سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید شاخه سیاسی آن ، شورای ملی مقاومت ، در تماس با سیاستمداران غربی تلاش می کند این عنوان و محدودیت های ناشی از آن را لغو کند.

 شکنجه

شکنجه در سازمان مجاهدین

روزنامه آلمانی دی تاگس سایتونگ

گزارشی از دکتر بهمن نیرومند

سازمان مجاهدین ، کسانی را که می خواستند این سازمان را ترک بکنند سال ها در سلول های انفرادی نگه داشته و آنها شکنجه شده اند.

سازمان مجاهدین در دهه ۱۹۸۰ چادر خود را در عراق زد تا از آنجا توسط کمک نظامی ، همین طور مالی صدام حسین عملیات مسلحانه علیه رژیم را انجام دهد. آنها دو حمله بزرگ تدارک دیده بودند و می خواستند از مرز عبور کرده و بجنگند که هر دو بار با شکست روبرو شدند.

در یک گزارش ۲۸ صفحه ای از سازمان دیده بان حقوق بشر که توسط کسانی که در سازمان مجاهدین بودند و توانسته اند از دست این سازمان فرار بکنند تهیه شده است که ۵ نفر از آنان توسط سازمان مجاهدین به عراق تحویل داده شدند که در زندان ابوغریب در زمان حکومت صدام به عنوان زندانی نگه داشته شدند اعضایی که می خواهند این سازمان را ترک کنند به قیمت خیلی گرانی باید هزینه این کار را بپردازند.

جو استورک رئیس  وقت بخش خاورمیانه و شمال افریقای سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید:

زندانیان سابق این سازمان می گویند که نمی توانند علیه رهبران سازمان کوچکترین انتقادی را بکنند. یکی از آنان آقای سبحانی است که از سال ۱۹۹۲ حدود هشت سال و نیم در زندان انفرادی بوده و سپس به سازمان اطلاعات عراق تحویل داده شده است و بعد از ۲ سال زندانی بودن در زندان ابوغریب به ایران استرداد شده است. شاهدین این گزارش شاهد قتل دو نفری بودند که در هنگام بازجویی و شکنجه جان خود را از دست داده اند.

سازمان مجاهدین در سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۲ از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان تروریستی ثبت شده است. آقای استورک می گوید:

اشتباه بزرگی است که بخواهیم این سازمان را حمایت بکنیم که خود نقض حقوق بشر می کند.

لینک مرتبط :

گزارش وندی شرمن وزیر وقت در امور قانونگذاری امریکا در باره ماهیت تروریستی و فرقه گرایانه مجاهدین خلق ـ بخش اول

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=1123

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

استعفا در کاخ سفید

استعفای مقام ارشد کاخ سفید، در جریان تحریم ها علیه عربستان

یک مقام ارشد کاخ سفید مسئول تنظیم سیاست های امریکا در قبال عربستان سعودی عصر …